Koduleht on veel arendamisel. Vabandame võimalike ebamugavuste pärast.
Blogi, uudised, artiklid, õpetused ja palju muud pidevalt täienevat materjali. Meeldivat lugemist!

WordPress kodulehe tegemine 1. osa – Sissejuhatus

Koostas: Digiloom meeskond
25. jaan. 2022

PS: Tegemist on järjejutu stiilis juhendiga. See tähendab, et juhend ei ole veel tervikuna valmis loodud. Tutvuda saab hetkel teemat sisse juhatava postitusega.

Kodulehe tegemine – mis see siis tähendab?

Kodulehe loomisele mõeldes, võime algajana ette kujutada mingi süsteemi keerukat arendust. Selle müüdi võime õnneks juba esimeses lõigus kohe ära unustada. Tänapäeval tähendab lihtsama kodulehe tegemine pigem millegi “koodivaba” arendamist, mis kokkuvõttes on lõbus ja kerge. Kindlasti avardab igasugune tänapäeva tehnoloogia kasutamine silmaringi. Ka veebilehtede loomisel on tehnoloogia viimaste aastate jooksul kõvasti edasi arenenud.

Kui kunagi räägiti veebilehtede loomisel keerukatest sõnadest – HTML, CSS, JS, PHP, FTP jne – siis tänapäeval lihtsama kodulehe loomisel võime need lühendid täiesti ära unustada. Siinkohal tasub meeles pidada, et eelnev ei ole mitte kuskile kadunud, küll aga on tehtud igale alustavale kodulehe loojale veebilehe ehitamine väga lihtsaks.

Kuidas veebilehe ehitamine väga lihtsaks?

Praegusel ajal on kõvasti populaarsust kogunud sellised terminid nagu “veebilehe ehitustööriistad” või “veebilehe ehitajad“. Mõlemal juhul räägime lahendusest, mille puhul kodulehe tegemine igal kodulehe loojal oleks võimalikult lihtne ja kiire. Ainuke asi, mida pead omama, on ligipääs interneti brauserile. Olgu selleks Google Chrome, Mozilla Firefox või Microsoft Edge.

Interneti brauser olemas, mis edasi?

Kui ligipääs internetti olemas, hakkab ka töö pihta ning kõik läheb kõvasti põnevamaks. Eelnevalt sai mainitud sõnasid “veebilehe ehitustööriist” ja “veebilehe ehitaja“. Tasub teada, et erinevaid lahendusi, mis kasutavad just neid tehnoloogiaid, on tohutult palju… AGA ära nüüd kohe küll alla anna. Tutvustan Sulle põgusalt mõningaid variante ning ühe nendest laseme ka käiku – teeme päriselt kodulehe loomise nullist lõpuni läbi.

Esialgu loetlen siinsamas postituses ette kõik vajaminevad terminid koos lühikirjeldustega, mille puhul kodulehe tegemine rolli mängib ning mida Sina ise lõpuks omandad. Iga termini kohta on tulemas eraldi (järje)postitused.

#1 – DOMEEN

Kodulehe tegemine või selle protsess võiks alata domeeniga. Domeen on miski, mis justkui identifitseerib meie kodulehte või selle nime – vähemalt nii on ilmselt paljud seda harjunud nägema. See on miski, mis võimaldab meil interneti brauseris tekitada ühendus majutuses oleva veebilehe sisuga (vaata #2 – MAJUTUS). Lihtsamas sõnastuses on see veebilehe aadress (nö veebilehe-aadress.ee).

Näiteks kui tahame minna Facebook’i lehele, avame aadressi facebook.ee. Kui soovime Delfis uudiseid lugeda, avame aadressi delfi.ee. Domeen võimaldab luua lehega ühenduse ja justkui identifitseerib lehte (ja brändi) ennast.

#2 – MAJUTUS

Majutus internetimaastikul on peaaegu sünonüüm sõnale hotell (soomes nt. ongi kasutusel termin “webhotelli”). See tähendab, et me saame miskit seal hoiustada (või nö pakkuda millelegi ööbimiskohta). Kui me soovime tegeleda veebilehe loomisega, siis just majutus on see, mis hoiustab meie veebilehe sisu enda juures. Veel täpsem oleks öelda, et majutuses on serverid, mis hoiustavad meie veebilehe sisu.

Rohkemat esialgu teada ei olegi vaja, sest tänapäeval saab kodulehte luua nii, et serveritega eraldi kokku puutuma ei peagi.

#3 – WORDPRESS

WordPress on miski, mille peale luuakse kodulehte. See on üks populaarseimatest lahendustest, mis lubab meil kodulehte muuta ja/või täiendada ühes ja samas keskkonnas. Nimetatakse ka sisuhaldustarkvaraks (tarkvara, kus saab hallata sisu).

Rohkem WordPressi enda lehelt: https://wordpress.org/

#4 – TEEMA

Teema on miski, ilma milleta WordPress “ei suuda elada”. Kui soovid WordPressi peal luua kodulehte, siis pead seal omama mingisugust teemat. Ilma selleta WordPress ei tööta (teadaolevalt on üks erand). Teema oma olemuselt on justkui kodulehe põhi/baas/alus, mis annab Sulle mingisuguse struktuuri, disaini ja paljudel juhtudel ka kodulehe tervikuna (saadki ühe ette loodud veebilehe).

Soovi korral tutvu teemadega siit: https://wordpress.org/themes/

#6 – KUJUNDUSMALL

Kujundusmall on veidikene sarnane teemaga, kuid siiski täiesti teine asi. Tihtipeale pannaksegi teema ja kujundusmall ühte potti või aetakse omavahel segamini. Tegelikult on kujundusmall tervikuna etteloodud koduleht või selle näidis.

Selgituseks juurde: kui omad teemat, omad kodulehe struktuuri ja mingisugust disaini, aga üldjuhul koduleht tervikuna valmis ei ole. Kui paigaldad kujundusmalli, võib öelda, et koduleht on tervikuna valmis. Vajadusel tuleb muuta ainult tekstid ja pildid endale sobivaks.

Tihtipeale pakuvad teemad erinevaid kujundusmalle.

#7 – PLUGINAD

Pluginat võib eesti keeles nimetada näiteks pistikprogrammiks (ing. k. plug in). Need on programmid, mis võimaldavad kodulehele lisada funktsionaalsusi ilma, et peaksid tundma programmeerimiskeeli. Suurem osa pluginatest on tehtud väga kasutajasõbralikuks ja võimalikult lihtsaks.

Populaarseimate valikute seas on nt: kontaktivormid, jutumullid/-aknad (tihtipeale lehe all servas), tabelid, pildigaleriid. Aga ka näiteks leheehitustööristad (vaata #8 – LEHEEHITUSTÖÖRIIST) ja SEO lahendused.

#8 – LEHEEHITUSTÖÖRIIST

Leehehitustööriist on miski, mis võimaldab meil ehitada kodulehte selliseks nagu me seda näha soovime. Kui kujundusmall on selleks, et saada endale koduleht tervikuna valmis, siis leheehitustööriist võimaldab meil kujundusmalli sisu muuta. Lihtsamate tegevustena muuta näiteks tekste ja pilte.


Lühikokkuvõte

Kodulehe tegemine tähendabki kõige eelneva kasutamist. Hoia meeles, et kodulehe tegemine või Sinu enda kodulehe idee võib olla lihtne, keskpärane, keeruline, kuid kõik eelnev võimaldab Sul luua tegelikult ükskõik mida – piirideks saab olla ainult fantaasia ja oskused.

Selleks korraks kõik. Kui Sul tekib küsimusi või tunned, et endal ideede ellu viimiseks aega napib, võid julgelt meile kirjutada. Selleks VAJUTA SIIA (Sind suunatakse kontakti lehele).

“[KODULEHE TEGEMINE] 2. osa – MAJUTUS” ilmub peagi!

Anna oma ärile uus jõud Wordpressiga!

Kodulehe või e-poe loomine on põnev protsess, mis võimaldab Sinu ideed nähtavaks teha kogu maailmale ning tõsta ettevõtte usaldusväärsust - see omakorda suurendab klientide arvu ja nende lojaalsust.
Digiloom pakub väga põhjalikke ning mitmekülgseid kodulehe ja e-poe koolitusi, mis on suunatud nii algajatele kui ka mõningal määral edasijõudnutele.

Teenuste valdkonda kuuluvad nii lihtsamate kui ka erilahenduste näol kodulehe tegemine, e-poe tegemine, logode tegemine, SEO tegemine.
Kontakt
  • rainer@digiloom.ee
  • (+372) 55 123 123
  • Aardla 23a, Tartu
© 2020-2024 Digiloom. Kõik õigused kaitstud.

Logi sisse

x