Koduleht on veel arendamisel. Vabandame võimalike ebamugavuste pärast.
Blogi, uudised, artiklid, õpetused ja palju muud pidevalt täienevat materjali. Meeldivat lugemist!

Kuidas alustada WordPressiga kodulehe tegemist? 5 selget sammu algajatele

Koostas: Digiloom meeskond
17. dets. 2024

Kas oled mõelnud oma kodulehe loomisele, aga ei tea, kuidas või millest alustada? Peamiseks punktiks ja märksõnaks on “WordPress” – üks populaarsemaid platvorme maailmas, mis sobib hästi nii algajatele kui ka kogenud kasutajatele. Selles postituses näitan sulle 5 selget ja lihtsat sammu, kuidas alustada WordPressi abil kodulehe tegemist.

1. Vali domeen ja majutus

Domeen on sinu kodulehe aadress (nt. delfi.ee; facebook.com; digiloom.ee jne) ja majutus on sulle pakutav teenus, mis hoiab sinu kodulehte internetis nähtavana. Kui emb-kumb puudub, ei saa me veebilehele ligi või seda kellelegi näidata. PS! On erandeid, aga tutvustame neid mõnel muul korral 🙂

Näpunäiteid domeeni valimisel:

  • Kui alles alustad, vali lihtne ja meeldejääv domeen, mis peegeldab sinu ettevõtte nime või tegevust.
  • Kõige lihtsam viis domeeni “testimiseks” on see oma suuga mitu korda välja öelda – kas oli mugav, lihtne? Ega keel sõlme ei tõmmanud?
  • Eesti turul kasuta kindlasti .ee varianti. Kui tead, et soovid laieneda, kaalu juurde võtta .fi (soome) või .lv (läti) variandid. Või kui tead, et lähed oma teenustega Euroopa turgu vallutama, võta julgelt kasutusele .eu. Ülemaailmse veebisaidi puhul oleks parim variant juba .com.
  • Vaata, kas domeen on saadaval/vaba. Selle jaoks võid juba võtta ette mõne veebimajutusteenusepakkuja kodulehe (nt. veebimajutus.ee või zone.ee).
Kodulehe domeen on vaba
Kodulehe domeen on vaba
Kodulehe domeen on kinni
Kodulehe domeen on kinni

Näpunäiteid majutuse valikul:

  • Majutust pakuvad mitmed Eesti teenusepakkujad. Nendest populaarseimad ja tuntuimad on Zone.ee ja Veebimajutus.ee. Aga valikute seas leidub kindlasti ka palju teisi alternatiive. Oluline on, et sinu veebimajutusteenusepakkuja omab lihtsat WordPressi paigaldust, mis on teostatav nö ühe klikiga*. Me ei soovi ju läbida erinevaid lisasamme, mis tänapäeval enam üldse vajalikud ei ole, et alustada kodulehe tegemise protsessi.
  • Veendu, et klienditugi on pidevalt saadaval. Jälgi, kas peab alati helistama või kirjutama meili teel või saab ka otse kodulehelt jutumulli kaudu kirjutada. Kuidas muidu lahendada majutuse ja domeeniga seonduvaid muresid võimalikult kiiresti?
  • Ära usalda kõige odavamaid pakkujaid. Ja kindlasti ära maksa ka üle! Keskmine majutusteenuse hinnastus võiks ühes kuus olla 8-12€. Selle hinnastusega suudetakse tavapärasele kodulehele pakkuda nii kvaliteetset majutust kui ka Sulle endale parimat klienditeenindust.

PS! Digiloom teeb koostööd nii Zone’i kui ka Veebimajutusega. Kasuta julgelt nende majutusteenuseid ostes sooduskoodi “digiloom“.

2. Paigalda WordPress

Enamik populaarseid majutusteenusepakkujaid võimaldab WordPressi paigaldada vaid paari hiireklikiga.

  1. Logi sisse oma majutusteenuse pakkuja keskkonda (nö admin paneeli).
  2. Leia „WordPressi paigaldus“ või sellega seonduv tegevus.
  3. Järgi majutaja juhiseid.
  4. Boonus: Tänapäevased teenusepakkujad toovad välja ka populaarseid pluginaid, mida enda kodulehel kasutada. Loe nende kohta lisainfot ja pane soovi korral juba mõni paigaldusega kaasa. Võib julgelt ka paigaldusest välja jätta, st eemaldada!
Majutusteenusepakkuja WordPressi paigaldus mõne klikiga

Kui paigaldus on tehtud, saad WordPressi sisse logida nii enda aadressil sinudomeen.ee/wp-admin või sinudomeen.ee/admin kui ka otse majutusteenusepakkuja admin paneelist.

3. Vali kodulehe teema

WordPress pakub tuhandeid tasuta ja tasulisi teemasid, mis määravad sinu kodulehele nö alustala. Teema on kui vundament, mille peale ehitatakse ühel või teisel moel oma koduleht. Üldine reegel ütleb, et ilma teemata WordPress ei tööta. On mõningaid erandeid, aga toome selle kohta täpsustava info välja mõnel muul korral.

Kõige olulisem: tasuta teemad leiad otse WordPressi admin paneelist (vasakpoolsest menüüst “Välimus” -> “Teemad” -> “Lisa uus”). Tasuta teemade hulk jääb umbes 13 000+ kanti. Üsna suur valik… Toome välja top3 populaarsuse ja kasutajate hinnangute alusel:

#1 Astra
Hinnang: 4.9/5st (hinnanguid kokku 5900+)

  • Tasuta WordPressi teema mitmete peamiste funktsionaalsustega (globaalsed sätted, päise ja jaluse ehitaja, blogi kohandaja jm)
  • Mahu ja kiiruse mõistes väga “kerge” teema, mis laeb kodulehe alla 500ms (oluline Sinu kliendi jaoks, kes kodulehte külastab)
  • Kohandub erinevate seadmete vahel (laua-/sülearvuti, tahvelarvuti, nutitelefon)
  • SEO-sõbralik struktuur
  • Kohandub kõigi populaarsete leheehitustööriistadega (nt. Elementor, Gutenberg)
  • 100+ kujundusmalli, mille abiga teha kodulehe mustand valmis ~15 minutiga (eraldi tasuta pluginaga “Starter Templates”)
  • Töötab ka e-poe teemana (Woocommerce tugi)
  • Suur kasutajaskond ja tugi ülemaailmselt (k.a Eestis) seonduvalt Astra tuntusega
  • PRO versioonis palju lisafunktsionaalsusi ja veelgi rohkem kujundusmalle

#2 OceanWP
Hinnang: 4.9/5st (hinnanguid kokku 5600+)

  • Mahu ja kiiruse mõistes “kerge” teema
  • Väga paljude kohandamisvõimalustega (ka e-poe teemana). Võimalusi lisandub veelgi juurde kui lisada “Ocean Extra” plugin. PS! Algajale võib valikuid tekkida isegi liiga palju.
  • Kiire ja mugav kujundusmallide sisse toomine (vajalik “Ocean Extra” plugin). Alternatiivina võib kasutada ka “Starter Templates” pluginat
  • SEO-sõbralik struktuur
  • Kohandub kõigi populaarsete leheehitustööriistadega (nt. Elementor, Gutenberg)
  • Sobitub väga hästi ka e-poe teemaks (Woocommerce tugi + mitmeid funktsionaalsusi)
  • Eraldi on välja toodud hea mitmekeelsuse tugi
  • PRO versioon lisab juurde mitmeid kujundusmalle ja veelgi lisavõimalusi

#3 GeneratePress
Hinnang: 5/5st (hinnanguid kokku 1400+)

  • Mahu ja kiiruse mõistes väga “kerge” teema
  • Kohandub kõigi populaarsete leheehitustööriistadega (nt. Elementor, Gutenberg)
  • Funktsionaalsuse poolest väheste, kuid konkreetsete valikutega (algajal lihtne ja kiire navigeerida ning valikuid teha)
  • PRO versioon lisab juurde mitmeid kujundusmalle ja palju lisavõimalusi

Peale eelneva top3-e on WordPressis ka muid populaarseid ja funktsionaalseid teemasid, kuid neid tuleks järjestada muude omaduste ja/või eelistuste alusel. Toome listina mõned variandid veel juurde: Hello Elementor, Kadence, Twenty Twenty-Five, Blocksy, Storefront, Avada, Betheme, Woodmart, Bricks.

Lisaks, kui on soov otsida ja soetada tasulisi teemasid, siis parim “turuplatvorm” selle jaoks on Themeforest. Sealt leiab miljoneid lahendusi erinevatele veebilehtedele. Tasuliste teemade hulk jääb 59 000+ kanti. Tasulist teemat on soovitav otsida alles siis kui mõne tasuta lahendusega on juba tutvutud ja tehtud ka konkreetsemaid katsetusi.

Soovitus algajatele: kui otsid lihtsat ja paindlikku lahendust, alusta Astra teemast. Tutvu selle võimalustega ja valikutega.

4. Paigalda vajalikud pluginad

Pluginad on nö abivahendid/-tööriistad, mis lisavad WordPressile funktsionaalsust. Lisaks tõhustavad veebilehe ehitust. Ka neid on nii tasuta kui ka tasulisi. Tasuta pluginad leiad otse WordPressi admin paneelist (vasakpoolsest menüüst “Pluginad” -> “Lisa uus”). Tasuta pluginate arv jääb 54 000+ kanti. Taaskord, väga suur valik… Alustava veebilehe looja võiks esialgu mõelda järgnevatele küsimustele:

#1 Kuidas lahendan tagavarakoopiate tegemise?

Mis siis kui midagi läheb valesti? Mis siis kui soovin midagi lihtsalt katsetada, aga peale katsetust ei oska tehtud toiminguid tagasi võtta? Eelneva jaoks on parim lahendus tagavarakoopia lahenduse kasutamine. WordPressis on selle jaoks mitmeid pluginaid, kuid #1 soovitus on paigaldada “UpdraftPlus” varundamise* plugin.

#2 Millega ehitan oma kodulehe?

Kas kasutan WordPressi enda lahendust – Gutenberg? St, et loon admin paneelis uue lehe (“Lehed” -> “Lisa uus”) ja hakkan kohe olemasolevat lahendust kasutama, et lehele sisu tekitada. Või võtan appi mõne populaarse plugina? Algajale siinpuhul soovitatakse suuresti “Elementor” leheehitustööriista pluginat. Peamiselt sellepärast, et see on üks populaarseim, tuntuim, suure kasutajaskonna ja paljude materjalidega loodud variant. See tähendab, et kui tööriista kasutamisel tekib küsimusi, on abi väga kiirelt leitav (k.a Eestis).

#3 Kuidas lasen kliendil minuga ühendust võtta?

Kas lisan kodulehele telefoni numbri? Või e-posti aadressi? Kaaluda võiks ka mõne kontaktvormi loomist, et kliendil on otse kodulehel võimalik Sulle kirjutada, esitada küsimusi või edastada päringuid. Kontaktvorme peetakse kodulehtedel kontakteerumise alustalaks. Lihtsaim plugin eelneva jaoks on “Wpforms” kontaktvormi plugin. Infona toome juurde kui kontaktvormis on kindlasti oluline kajastada faili üleslaadimisvõimalus, siis tasuta Wpforms seda ei paku (PRO pakub). Alternatiivina võib sellisel juhul katsetada “Forminator” kontaktvormi pluginat.

#4 Millega teen SEO-d ehk kodulehe optimeerimist Google’i jaoks?

Kui veebilehe loomisega alles algust teha, siis tõenäoliselt on sõna “SEO” või Google’i jaoks kodulehe optimeerimine suhteliselt võõrad sõnad. Tasub aga teada, et kui soovid Google’i otsingus oma kodulehe kõigile nähtavaks teha, tuleks selle jaoks ka kodulehel midagi teha. Number 1 asi on kindlasti sisu loomine ning märksõnade kasutamine. Number 2 asi, mis aitab eelnevat kontrollida ja “testida”, on SEO plugina kasutamine. Nende abil on võimalik lihtsa vaevaga kontrollida, kas märksõnad esinevad kodulehel, kas neid on piisavalt ja kas koduleht kasutab üldlevinud SEO tavasid. Selle jaoks on mõistlik paigaldada nt. “Rankmath” SEO plugin.

Lisasoovitus: kui uurida erinevaid pluginaid, siis otsida nime järgi või mõelda otsitava lahenduse peale. Lisaks teha eelnevat inglise keeles (nt. backup, page builder, contact form, seo jne). Alati eelista usaldusväärseid (kõrge reitinguga ja hiljutiste uuendustega) pluginaid.

#5 Lisa esmased lehed ja sisu

Kõik kodulehed vajavad nii lehti kui ka sisu. Need moodustavad kodulehe struktuuri. Struktuuri loomisel peab mõtlema sellele, mida soovid oma kliendile edastada. Tihtipeale jälgitakse seda konkurentide veebilehtedelt ja/või tehakse ajurünnak, kus mõeldakse kõikide võimalike lehtede peale, mida ettevõte võiks kodulehel kajastada. Seejärel pannakse punktidena kirja, mida igal lehel täpsemalt kajastada võiks. Kui mõne lehe puhul tundub, et punkte peaaegu ei tekigi, võib selle esialgu kodulehelt välja jätta. Peamises struktuuris eksisteerivad tüüpiliselt järgnevad lehed:

  • Avaleht – tutvusta lühidalt oma teenuseid või tooteid, enda ettevõtet ja paku võimalust kliendil Sinuga ühendust võtta.
  • Teenused või Tooted – detailsed kirjeldused sellest, mida pakud.
  • Kontakt – lisa kontaktivorm, telefon, e-post ja asukoha aadress.

WordPressis saad lehti lisada vasakpoolsest menüüst, valides “Lehed” -> “Lisa uus”. Seejärel mõtle, millist leheehitustööriista kasutad. Kui otsustasid Gutenbergi kasuks, saadki kohe alustada. Kui valikuks osutus “Elementor”, tuleks eelnevalt klõpsata nuppu “Edit with Elementor”.

Lisasoovitus: eelnevat struktuuri võib julgelt täiendada, lisades nt. “Ettevõttest” või “Minust” lehe. Neis kirjeldatakse ettevõttet või Sind, kui persooni – kes olete, mis on missioon/visioon, millist väärtust oma kliendi jaoks pakkuda soovite. Osaliselt dubleerib see avalehel olevat infot, aga kindlasti detailsemalt. Lisaks võib kaaluda infolehtede, KKK ja hinnapäringu lehtede loomist.

Kokkuvõte

Kodulehe loomine võib esmapilgul paista veidikene segane teekond, kuid kasutades WordPressi ja järgides eelnevaid samme, saad kiiresti oma esimese lehe üles. Käime veelkord peamised punktid läbi:

  1. Vali domeen ja hosting.
  2. Paigalda WordPress.
  3. Vali teema.
  4. Paigalda vajalikud pluginad.
  5. Lisa esmased lehed ja sisu.

Kui vajad abi seadistamise või kujundusega, võta julgelt ühendust või tule minu (koostöös Idee Turg koolitustega) WordPressi koolitusele. Aitan Sind igal sammul!


Selgitused

*Ühe kliki WordPressi paigaldus – mitte alati konkreetselt “ühe klikiga”, küll aga võimalikult kiire WordPressi paigaldus

*Varundus/varundamine – tagavarakoopia tegemine

Lisakasulikku

Kõik .ee-ga seonduvad domeenid ja info: Eesti Interneti SA

Populaarseimad WordPressi teemad: 43 Best WordPress Themes in 2024 (Selected by Experts)

Populaarseimad WordPressi teemad: 2024’s Most Popular and Best WordPress Themes (Expert Pick)

OceanWP põhjalik ülevaade: OceanWP Theme Review + Performance Test – Blog Posts – CyberPanel Community

Tasuta teemade ülevaade väljaspool admin paneeli: WordPress Theme Directory | WordPress.org

Anna oma ärile uus jõud Wordpressiga!

Kodulehe või e-poe loomine on põnev protsess, mis võimaldab Sinu ideed nähtavaks teha kogu maailmale ning tõsta ettevõtte usaldusväärsust - see omakorda suurendab klientide arvu ja nende lojaalsust.
Digiloom pakub väga põhjalikke ning mitmekülgseid kodulehe ja e-poe koolitusi, mis on suunatud nii algajatele kui ka mõningal määral edasijõudnutele.

Teenuste valdkonda kuuluvad nii lihtsamate kui ka erilahenduste näol kodulehe tegemine, e-poe tegemine, logode tegemine, SEO tegemine.
Kontakt
  • rainer@digiloom.ee
  • (+372) 55 123 123
  • Aardla 23a, Tartu
© 2020-2024 Digiloom. Kõik õigused kaitstud.

Logi sisse

x